גדילה, שלב מפתח

הדפס

לכל גור גדילה אחרת

גדילתו של הגור והתפתחותו משתנה בהתאם לגורמים הייחודיים לו ולגורמים הקשורים לסביבתו.

הגדילה היא תופעה שניתן להעריכה באופן כמותי על ידי עליה במשקל הגור. באשר להתפתחותו, זהו מדד איכותי המקיף את השינוי שעובר העובר עד היותו חתול בוגר בעל יכולת פריון. תופעות אלה משלבות גורמים פנימיים של הגזע, המין והגנים ההוריים, וכן גורמים חיצוניים הקשורים לסביבתו של הגור, המשפיעים על גדילתו והתפתחותו.

 תכונות המאפיינות גורי חתולים

להלן כמה גורמים גנטיים:

  • הגזע: הגורים של גזע בגודל גדול כמו המיין קון כבדים יותר מאשר גורים מגזעים אחרים.
  • המין: השוני המיני, שכמעט ואינו קיים בלידה, גדל עם הזמן. הזכרים כבדים יותר מהנקבות בגיל 6-12 חודשים. פוטנציאל הגדילה שלהם הוא, לכן, גבוה יותר, ומתרחש כמה שבועות קודם
  • משקלה של האם כבד יותר וכמה שהיא גדולה יותר, במצב גופני טוב יותר, כך היא תניק טוב יותר את גוריה, ושיעור גדילתם יהיה גבוה יותר.
  • גורמים גנטיים אינדיווידואליים: המערך הגנטי של האם ושל האב יוצרים יצור ייחודי בעל התפתחות עצמות ושרירים ושיעור גדילה השונים מאלה של אחיו לשגר.
  • גורמים הורמונאליים: לאחר ההמלטה, מתרחשת גדילה הנובעת ממספר הורמונים העוברים סינתזה על ידי הגור.

גורמים חיצוניים

  • איכותה של הסביבה: כמו שאר גורמים סביבתיים, הגיינה ורוגע, משפיעים על הגדילה באופן ניכר. מצב היגייני גרוע של האם מחליש את גוריה. המתח משפיע על היניקה ומשבש את האיזון ההורמונאלי.
  • גודל השגר: שגר גדול, מעל לחמישה גורים, מצביע על כך שהרבה גורים ינקו את אותה כמות חלב.
  • תזונתה של האם במהלך ולאחר ההיריון: חתולות צריכות להיות בעלות משקל אידיאלי לפני העיבור. חתולות שלא אכלו טוב מסתכנות בהמלטת גורים בתת-משקל או שלא תוכל להניק אותם. החל מתחילת ההיריון, יש לתת לחתולה מזון בעל תכולת שומן גבוהה, כלומר, בעל תכולת אנרגיה גבוהה. מזון בריאות לגורים מתאים לצרכים תזונתיים אלה הודות לריכוז החומרים החיוניים שבו: ריכוז אנרגטי גבוה, מינון חלבון גבוה ואיכותי, תוספי מינרלים (סידן) וויטמינים. המזון צריך גם ללוות את תקופת ההנקה שבמהלכה עולות הדרישות התזונתיות במידה ניכרת. במידה ויש צורך, יש לתת לגורים פורמולת חלב כתוספת או כתחליף לחלב האם עד לתקופת הגמילה.

וידאו

גדילה והתערות חברתית של הגור

אצילות, רכות פרוותו, שובבות בלתי צפויה... הניצנים של יצור מתרפק ובעל נוכחות כבר קיימים, מוכנים ללבלב. כסמכות האחראית על בריאות החתול ואיכות חייו, חייב האדם לדעת את צרכיו האמיתיים של החתלתול, כשתזונתו היא אחד הצרכים החיוניים לו.