גדילה, שלב מפתח

הדפס
האכלה טובה של הגורים

תזונה נכונה

מאחר וגדילתו של החתלתול מהירה מאוד, יש לתת לו הזנה ייחודית שהולמת את כל צרכיו החיוניים כדי לחזק את ההגנות החיסוניות שלו, לבנות את ההתפתחות העצבית-חושית שלו ולסייע בגדילת העצמות.

הגור לפני גיל ארבעה חודשים

החל מלידתו שבו הוא ניזון מהקולוסטרום של אימו ועד לגיל חמישה שבועות, החתלתול ניזון מחלב. החל מהגמילה ובהדרגה עד לשבוע השביעי של חייו הוא צריך להסתגל למזון מוצק שיהלום את צרכיו. זוהי גם התקופה שבו מתפתחת המערכת החיסונית שלו.
מזונו צריך להכיל ריכוז גבוה של אנרגיה, תרכובת מלאה ומאוזנת ביחס למרכיבי חלבון, שומנים, פחמימות, מינרלים, ויטמינים ומרכיבים אחרים, אולם חייב להתאים לו בדיוק. אף כי החתול אוכל בשר, התזונה שלו חייבת להכיל דגנים באיכות גבוהה שתתעכל בקלות ולא תגרום לשלשול. יכולתו של החתלתול לעכל עמילן מתפתחת בהדרגה. הדגן כולל חומצות אמינו חיוניות המסייעות לגדילה, שלהן יש להוסיף טאורין מן החי, שהינו חיוני למשפחת החתוליים.

המזון צריך גם לכלול את כל המינרלים והויטמינים הדרושים להתפתחות השלד. מרכיבי המזון צריכים להיות מועשרים ברכיבים תזונתיים שיתמכו בהגנות הטבעיות וכן בתוספת EPA ו-DHA להתפתחות תקינה של מערכת העצבים. אם לא נרצה להרגיל את הגורים למזון מסוג אחד, כדאי לערבב כופתיות מזון יבש עם מזון רך. מה שחשוב בבחירת מזון בריאותי הוא שיתאים לצרכים התזונתיים של הגור וכן, לעקוב אחר המעבר בין המזון הנוזלי למוצק.

הגור לאחר גיל ארבעה חודשים

במהלך השלב השני, תזונתו של הגור צריכה להמשיך ולתמוך בהגנות הטבעיות שלו, כיוון שהוא עדיין חלש. מבנה עצמותיו מתחזק בהדרגה ומסת שריריו מתפתחת. צרכי האנרגיה שלו עולים ונשארים חשובים עד לגיל 4-5 חודשים ושם מגיעים לשיאם, ולאחר מכן יורדים בהדרגה. על כן, תזונתו צריכה תמיד להיות מותאמת לצרכים אלה.

הגור יכול לאכול את אותו מזון בריאות שלב 2 החל מגיל ארבעה חודשים ועד לסוף הגדילה בערך בגיל שנה. יש לאפשר כמה ימי מעבר בין השלב הראשון לשני.

כדי למנוע יתר משקל, לאחר החודש השישי לחייו, כדאי לשלוט בכמות המזון הכללית של האוכל המוגשת לגור, מפני שיתכן ויהיה זללן. רצוי לשקול את המנה היומית: כמות המזון המוגשת מצוינת על האריזה.
יש להשאיר לגור תמיד מים טריים בכלי זכוכית, ולהחליפם פעמיים ביום.

וידאו

צעדיו הראשונים של החתלתול

שום חוויה אינה משתווה לחודשים המקסימים הראשונים שבהם החתלתול מתפתח לחתול בוגר. ההתפתחות צריכה להתרחש במקום רגוע לחלוטין, בהתאם לכמה עקרונות חיוניים כגון בחירת הגזע וקבלת הגור בבית, וכן הענקת תזונה וטיפול שיעניקו לגור איכות חיים ובריאות.