גדילה, שלב מפתח

הדפס

תקופה שיש להשגיח

במהלך תקופה קצרה של כמה שבועות, החל מההמלטה ועד לגמילה, הגור השברירי שוקל כמאה גרם, תלוי לחלוטין באימו, עומד לרכוש את רוב כישוריו כחתול בוגר ולקבוע את העדפות המזון שלו.

המלטה

תקופת ההיריון של החתולה אורכת 63-66 ימים בממוצע. כמה ימים לפני ההמלטה, החתולה החרדה מחפשת מקום שקט, מוגן מפני האור, בו תוכל להתמקם. כדאי להניח קופסת פלסטיק מרופדת בבד, למשל בעומק ארון הבגדים, שבה היא תבחר, בתנאי שהיא תוכל לשכב שם בנוחיות עם גוריה. נוכחותו הרגועה והבטוחה של בעליה חשובה ברגע זה.

התכווצויות חדות של הרחם מקדימות את לידתו של כל גור, ברווחים של 30-60 דקות. החתולה קורעת את שק השלייה ומוציאה החוצה את ראשו של הגור, מחממת אותו וממריצה את נשימתו באמצעות ליקוק נמרץ. השגר עשוי להיות בין 1-10 גורים (המספרים הקיצוניים הם נדירים) ומשקל כל אחד בין 70-150 גרם בממוצע, תלוי בגזע

ארבע השעות הראשונות

ברגע שנחתך חבל הטבור, האם מנקה את הגור, והוא זוחל לכיוון אחת מפטמותיה, נעזר בחום ובריח של ביטנה האימהית. המזון הראשון שלו אינו החלב אלא הקולוסטרום. נוזל זה השונה במראהו ובהרכבו מהחלב מכיל כמה נוגדנים חיוניים המעניקים את ההגנות החיסוניות הראשונות של הגור.

הפעילויות הראשונות של הגור ואחיו במהלך הימים הראשונים מתמצות בשינה ומגע עם אימו. עם היוולדו, הגור תלוי לחלוטין באימו, ומאבקו לחיים מתחיל ברגע שהוא מנסה לנכס לעצמו את הפטמה הטובה ביותר. הגור עיוור וחרש, והחושים המפותחים ביותר שלו הם הריח והמגע. חוש השמיעה שלו מתפקד החל מהיום החמישי לחייו. הוא פוקח את עיניו בין הימים 7-15. הוא מסוגל לנווט את עצמו באמצעות חוש השמיעה החל מהיום ה-14 לחייו. בערך ביומו ה-17 הוא מתחיל ללכת על ארבע רגליו. בגיל חודש, הוא מסוגל לנווט את עצמו באמצעות צלילים, אורות וריחות.

מטרום יניקה לגמילה

לאחר הקולוסטרום שיונק הגור בשעות הראשונות של חייו, החתלתול יונק חלב אם. במקרה של שגר גדול, וכשחלבה של החתולה אינו מספיק או במידה והחתלתול מופרד מאימו, יש לספק לגור חלב פורמולה המתאים לו. יכולתו של הגור לעכל סוכר חלב, לקטוז, יורדת לטובת יכולות עיכול אחרות. כשיורדת כמות חלב האם והשיניים הראשונות יוצאות, מתחילה תקופת מעבר בתזונה בין השבוע השלישי והרביעי לחייו. כתוצאה מכך יש הפסקה בעקומת הגדילה. התזונה המומלצת, שמחליפה בהדרגה את החלב, חייבת להתאים לצרכים התזונתיים של הגור כדי שלא לגרום לשום מחסור באנרגיה ולא לערער יותר את חולשתו החיסונית. מזון בריאות לגור הקטן בתקופת צמיחת השיניים, יאפשר לו לחזק מאוד את מערכת העיכול תודות לבחירה של חלבון המתעכל היטב. המזון יתרום גם להגנות הטבעיות שלו. האוכל צריך להיות מוגש בעקביות, מעורב עם פורמולת חלב בתחילה, ולאחר מכן עם מים, ולבסוף באופן מוצק כמו שהוא. בגיל 7-8 שבועות, הגור נגמל. לאחר ארבעה חודשים, יש לעבור לשלב השני של מזון הבריאות המסייע לגדילתו בגיל 4-12 חודשים.

וידאו

צעדיו הראשונים של החתלתול

שום חוויה אינה משתווה לחודשים המקסימים הראשונים שבהם החתלתול מתפתח לחתול בוגר. ההתפתחות צריכה להתרחש במקום רגוע לחלוטין, בהתאם לכמה עקרונות חיוניים כגון בחירת הגזע וקבלת הגור בבית, וכן הענקת תזונה וטיפול שיעניקו לגור איכות חיים ובריאות.