מהלידה ועד לבגרות

הדפס
מהלידה ועד לבגרות

התפתחות הגור

מרגע לידתו, כשהוא תלוי לחלוטין באימו, הגור הופך לעצמאי בשבועות חייו הראשונים. התפתחות מהירה זו המתרחשת לפני הגמילה מחלב, כלומר שהגור עדיין יונק מאמו, היא תופעה ייחודית למשפחת החתוליים.

החתלתול בא לעולם עיוור וחירש, ומשקלו בערך 100 גרם. אימו מלקקת אותו וכך מסלקת את הקרום שסביבו, היא מחממת אותו וממריצה את נשימתו. הודות לכך הוא מסוגל למצוא את הפטמות המזינות. הגור אינו מסוגל לווסת את חום גופו עד גיל שלושה שבועות, הוא יתרפק בנוחות בבטן אימו כדי לינוק את הקולוסטרום המכיל נוגדנים רבים. לאחר מספר ימים, הוא ינק חלב אם. היניקה תיקח כשליש מהזמן במהלך החודש הראשון לחייו. תוך 7-10 ימים, הוא יכפיל את משקלו. לאחר חמישה שבועות, הוא יהיה מסוגל לנוע וחושיו יתפתחו, כשהוא מבלה את זמנו במשחק ובשינה, כשאינו יונק.

חמשת החושים

עם הלידה, לגור יש חוש ריח מפותח דיו כדי שיוכל למצוא את דרכו לאימו. הוא גם יכול להבחין בין שלושת הטעמים הבסיסיים: המתוק, המלוח והחמוץ, עם העדפה קטנה לשני האחרונים. מצד שני, הוא עיוור וחרש ורוכש את שני החושים האלה באותו זמן כמעט. חוש השמיעה מופיע בגיל חמישה ימים, אבל לא מאפשר לגור לנווט את עצמו על פי צלילים לפני היום ה-14 לחייו. הוא ירכוש את כישוריו כבוגר בערך בגיל חודש ואז יוכל לזהות את קולה של אימו. החתלתול פוקח את עיניו בסביבות גיל 7-15 יום לאחר לידתו. עדיין יצטרך עוד 3-4 ימים על מנת לרכוש את מושג העומק. כמה ימים ידרשו לו להסתגל לרכישה הבו-זמנית של חושי הראיה והשמיעה.

לחתלתול שיווי משקל מצוין בשלב מוקדם מאוד, גם כשהוא מעט מגושם. הוא שולט בקושי בתנועותיו לפני גיל שבועיים. הוא מתחיל ללכת על ארבע רגליו בסביבות היום ה-17 והופך למיומן כשהוא מגרד את אזנו ברגל בערך בגיל שלושה שבועות. לאחר היום ה-35 לחייו, הוא מסוגל לשרוט ולשלוף את ציפורניו.

איברי הגוף העיקריים

האיברים האנטומיים העיקריים אינו מתפתחים באותו קצב. החתלתול נולד עם ראש גדול יחסית, ולאחר מכן איבריו מתארכים: הגור נראה כאילו הוא גבוה על רגליו. לבסוף, שאר גופו מתפתח, עד שיש לו פרופורציה של חתול בוגר.

התנהגות

יש דברים מולדים כמו הטיפוח, עשיית הצרכים ואכילה (מלבד היניקה), אולם כל אלה גם נלמדים במהירות על ידי האם. החל מהיום ה-15 ללידתו, הגור מסוגל ללקק את רגלו האחורית. בגיל 30 יום, הוא מתחיל לעשות את צעדיו הראשונים בארגז החול כשהוא שורט את החומר. לאחר שלושה שבועות, הוא מסוגל לעשות את צרכיו לבד בארגז החול. החל מהשבוע הרביעי לחייו, הוא מסוגל לאכול, לחקות את התנהגותה של אימו, ובכך, לרכוש את העדפותיו התזונתיות.

ביסוס ההתנהגות התקשורתית האופיינית לגזע החתולים מתחילה בגיל שלושה שבועות בערך ומסתיימת בגיל 7-8 שבועות. פעילות המשחק שלו מתחילה בסביבות השבוע השלישי. היא כוללת מגע ומשחק בין הגורים, קשר עם האם, המאפשרת את הסוציאליזציה הייחודית הזו. כך לומד הגור לרסן את שריטותיו, ולהתעניין ב"טרף" כגון, חרקים וחפצים קטנים. התנהגות אופיינית זו למשפחת החתוליים מתחילה להתקבע בערך בסוף החודש הראשון. למידה של התנהגות חברתית המופנית למינים ידידותיים (האדם, הכלב...) מתרחשת גם בסביבות השבוע השלישי לחייו ומסתיימת בסביבות החודש השלישי לחייו. החתלתול צריך גם למצוא את עצמו בסביבה עשירה בגירויים חזותיים, קוליים ויחסיים. כשהגור מקבל ליטופים, מטופל כמה דקות ביום, נמצא בסביבת ילדים וחיות אחרות, מוקף בקולות, כך יהיה החתלתול יותר ויותר מאוזן. התנהגותו כחתול בוגר תלויה רבות בסביבה המגוונת שבשלב זה של חייו.

וידאו

צעדיו הראשונים של החתלתול

שום חוויה אינה משתווה לחודשים המקסימים הראשונים שבהם החתלתול מתפתח לחתול בוגר. ההתפתחות צריכה להתרחש במקום רגוע לחלוטין, בהתאם לכמה עקרונות חיוניים כגון בחירת הגזע וקבלת הגור בבית, וכן הענקת תזונה וטיפול שיעניקו לגור איכות חיים ובריאות.