לחיות עם החתול שלך

הדפס

זהירות!

החתול אמור לווסת את מינון מזונו על פי צרכיו. אולם כ-25-40% מהחתולים שנבדקים על ידי הווטרינר, תלוי במדינה, מראים סימנים של יתר משקל. על כן מומלץ להשגיח ולתת מינון מתון של מזון בריאות.

בחתולי בית, עודף משקל היא תופעה המעוררת דאגה.

ההסבר לכך טמון בכמה גורמים: החתול הפך לחיה עירונית, מעוקרת, עם מעט או בלי כל אפשרות לצאת החוצה, ולכן יש שינוי בצרכי האנרגיה שלו. כאשר בחוץ, חתול במשקל 4 קילוגרם נזקק ל-300 קלוריות ליום בערך, צריכתו בתוך הבית תהיה כמעט 200 קלוריות ליום, כלומר שליש פחות.
בנוסף לכך, חתול שלא זז הרבה ומקבל מזון בעל תכולת שומן ואנרגיה גבוהה, אינו מסוגל לווסת את צריכתו.

מלבד השינוי ביופייה של גזרתו, הרי שיש כאן סכנה לבריאותו של החתול. עודף משקל הוא סימן ראשון למחלה של שומן יתר וסיכונים פתולוגיים אחרים המתלווים לה: סוכרת, דלקות בשתן, בעיות מפרקים, בעיות עור ועוד.

איך לאמוד את משקלו העודף של החתול?

גם ללא שקילת החתול, ניתן לראות סימנים לעודף משקל בהסתכלות מוקפדת עליו.

צלעותיו ועמוד השדרה שלו לא צריכים להתבלט, אבל ניתן למששם. כאשר נסתכל בחתול בפרופיל או מעליו, מותניו צריכים להיראות בבירור ובטנו לא צריכה לצנוח. אם הבטן יוצאת וצריך ללחוץ באצבעות כדי לגעת בצלעות, הרי שצריך לפעול בדחיפות!

באופן כללי, המשקל האידיאלי של רוב החתולים הוא זה המושג בתום הגדילה, בגיל 8-12 חודשים. משקל זה יחשב כנקודת התייחסות, אותו נשאף לשמור כמשקל תקין, לאורך כל חיי החתול.

הגורמים המקדימים

תופעת עודף המשקל ניכרת יותר אצל חתולים שאינם פעילים בהשוואה לחתולים היוצאים החוצה. חתול שאוכל טוב ויכול לצאת החוצה יכול לצוד במשך ארבע שעות ביום. לכן ניתן להבין מדוע נחוץ לחתול שלא יוצא החוצה לממש ולהחצין את טבעו שקשור לאינסטינקט הציד: משחק, טיפוס, קפיצה...

שעמום הוא אחד מחבריו הטובים של עודף המשקל! עץ משחק לחתול, צעצועים ותשומת לב, במקביל למזון בריאות המתאים לחיי בית, יתנו מענה לעודף משקל. באשר ל"פינוקי מזון", אין להרשותם אלא אם הם נכללים בצרכי התזונה של החתול ומשוקללים בחישוב המנה היומית.

בדרך כלל חתול החי בבית עובר עיקור/סירוס. על כן מעלה את צריכת מזונו ב-20% במהירות, אף כי צריכת האנרגיה שלו יורדת ב-30%, כלומר כך הוא מעלה את הסיכון בהשמנת יתר. פיקוח על משקלו במקביל למזון בריאות ההולם את צרכיו החדשים כחתול מעוקר, יאפשרו לשמור על משקלו התקין.