לחיות עם החתול שלך

הדפס

תרומה לרווחתו ולבריאותו של החתול

הברשה, טיפול בציפורניים, עיניים, אוזניים ושיניים הן הפעולות הפשוטות התורמות לאיכות חייו ולבריאותו של החתול במידה ונעשה אותן בקביעות.

אם החתלתול התערה חברתית היטב, הרי כחתול בוגר הוא כבר רגיל לפעולות הטיפוח הבסיסיות שיקבל כל חייו. אם הוא מתנגד, יש להתאזר בסבלנות ובעדינות ולא להסס מלבקש את עצת הווטרינר, המגדל או הספר.

להיפטר משיער מת

מלבד מאסתטיקה – פרווה מוברשת יפה הרבה יותר – הרי שההברשה מונעת מהחתול לבלוע כמות גדולה של שיער מת. יש לזכור שפעילות זו לוקחת כ-30% זמן והשרת הפרווה אצל חתול החי בבית מתרחשת כל השנה. יציאת השיער בצואה עשויה להיות בנפח של 3-10 ס"מ לחתול במשקל 4 קילוגרם!

לחתול פרסי בעל שיער ארוך יש להתיר בעדינות את הקשרים במסרק על בסיס יומי. כך תהיה הפרווה מוברשת ורעננה. בשיער קצר או שטוח, כמו של החתול הסיאמי או האביסיני
 כמה ליטופים חזקים מספיקים. הברשה במברשת רכה כל שבוע נדרשת לחתול בעל שיער בינוני כמו המיין קון. כך גם לגבי פרווה קצרה בעלת שכבה פנימית, כמו האקזוטי קצר-השיער.

הפרווה משקפת איזון תזונתי. חוסר או עודף בחומצות אמינו שבחלבון עלולים להגביר את נשירת השיער, להאט את צמיחת השיער וליצירת שיער נטול ברק ושברירי. ניתן לשפר את יופייה הטבעי של הפרווה עם האכלה במזון בריאותי המכיל מרכיבים תזונתיים ההכרחיים לצמיחה, לברק ולחידוש השיער.

דברים שיש להקפיד עליהם

יתכן שיוצרו לכלוכים בפינה הפנימית של העין. יש לנקותם בעדינות באמצעות פד גזה הטבול בתמיסה המיועדת לכך. אסור שתהיה לחתול נזילה בעין ולא באף.

לשמירת היגיינת הפה, יש לצחצח שיניים באופן יומי כדי למנוע היווצרות אבנית. קיימות משחות שיניים טעימות לחתולים שניתן לשים על השיניים בעזרת מברשת מיוחדת או מטלית מקופלת. בכל מקרה, יש לבדוק את שיני החתול בקביעות. למעשה, שני שליש מהחתולים סובלים מבעיות שיניים. ניתן לספק מזון בריאות יבש השומר על היגיינת פה טובה. המזון יצמצם ביעילות את היווצרות האבנית כיוון שכופתיות המזון מדמות הברשה מכאנית של השיניים וכן בעזרת חומרים פעילים מיוחדים הלוכדים את סידן הרוק ומונעים את היווצרות האבנית.

טפרים

קיצוץ ישר של הציפורניים אינה השחתתם. להיפך, יש בכך יתרון של פחות שריטות על הריהוט במידה והחתול חי בתוך הבית. כדי להצליח במשימה בשלב מוקדם, ואם החתול מראה התנגדות, יש לעטוף אותו במגבת שרק ראשו ורגלו הרלוונטית מבצבצים. יש להשתמש במספריים או בקוצץ ציפורניים המיועד למטרה זו, וללחוץ בעדינות על כרית כף הרגל כדי לשלוף כל ציפורן. יש להיזהר כדי לגזור רק את החלק השקוף של הציפורן, ולא להגיע לחלק הורוד שעלול לדמם. כמו כן, לא לשכוח את טפריי הרגליים!

אמבטיה?

חתול צעיר המשתתף בתצוגות חתולים צריך להיות מטופח, כיוון שפרוותו צריכה להיות ללא רבב כשהיא נבחנת בידי השופט. גם אם אינו משתתף עוד בתחרויות יופי, הרי שיש לשמור על שגרת הרחצה, בתנאי שמשתמשים בשמפו מיוחד, החדר מחומם היטב, יש שטיח נגד החלקה וכמה סנטימטרים של מים, ובהדרגה מרטיבים את החתול במים. לאחר מכן שטיפה יסודית וניגוב נמרץ במגבת. יש להשאיר את החתול בחדר מחומם עד ששערו יבש. עם זאת, יש חתולים שלא יתרגלו לרחיצה לעולם. אם יש צורך, קיימות בשוק אבקות נטולות ריח, הדומות לשמפו יבש, שניתן להסיר בעזרת הברשה.

עם כל שינוי במראה החתול או בהתנהגותו, יש להגיע אל הווטרינר במהירות.

חיסונים, תילוע וטיפול נגד טפילים

החיסונים מעניקים לחתול חיסון נגד מחלות שונות. טיפוס של חתולים, נזלת, חתלתלת. ניתן למנוע את המחלות המסוכנות הללו הודות לחיסון בתנאי שמקפידים על לוח הזמנים שקובע הוטרינר.

כדי להילחם בזיהומים הנגרמים מטפילים פנימיים, יש לבצע טיפול נגד תולעים במהלך כל חיי החתול באמצעות מוצר המומלץ על ידי הוטרינר. במקרה של פרעושים, יש לטפל קודם בתולעים, מכיוון שהחתול עלול לתפוש תולעים שטוחות (Dypilidium) במידה והוא בולע פרעוש! התילוע חיוני לבריאות, כיוון שחתולים יכולים גם להעביר חלק מהטפילים לאדם!

גם טפילים חיצוניים, כגון פרעושים או קרציות הם מזיקים. טיפול נגד טפילים הניתן אצל הווטרינר יאפשר לטפל בחתול ביעילות, החל מגיל חודשיים. כדאי גם לטפל בסביבת החתול באותו הזמן.

משטח גרוד ובול עץ לחתול למען רווחת כולם

הנזק שגורם החתול לכורסאות, לספות ולטפטים תוך השחזת ציפורניו הוא אחת התלונות העיקריות של בעלי החתול כלפי ידידם הקטן. ניתן לשלוט בנזק הזה על ידי הנחת מתקן גירוד אנכי, או אפילו טוב יותר, עץ מיוחד לחתול. המתקן עשוי מבול עץ המכוסה חבל בעל משטחים או מקומות מחבוא בכמה קומות. כך יוכל החתול למצוא טריטוריה משלו. להתאמן על העץ בכישורי הטיפוס שלו, למצוא נקודת תצפית ולנוח, וכן לשייף את ציפורניו ככל שיחפוץ.

וידאו

חיסון, תילוע, בשלות מינית

אצילות, רכות פרוותו, שובבות בלתי צפויה... הניצנים של יצור מתרפק ובעל נוכחות כבר קיימים, מוכנים ללבלב. כסמכות האחראית על בריאות החתול ואיכות חייו, חייב האדם לדעת את צרכיו האמיתיים של החתלתול, כשתזונתו היא אחד הצרכים החיוניים לו.