לחיות עם החתול שלך

הדפס

החתול אוכל בשר

בשונה מהאדם האוכל הכל, החתול הוא, לחלוטין, אוכל בשר, כשגופו מותאם באופן מושלם לתזונה זו. הענקת תזונה בריאותית ההולמת את גילו, גודלו, אורח חייו, רגישויותיו הספציפיות ואפילו גזעו, תתרום לשמירה על בריאותו.

באמצעות לסתותיו המיועדות לחתוך, לא ללעוס, 30 שיניים חותכות, רוק שאינו מכיל אנזימי עיכול, קיבה המיועדת לעכל "טרף" שנבלע מהר, לחתול הרגלי תזונה ייחודיים לו. כך "המכרסם" הזה יכול לאכול 12-18 ארוחות ביום, כשכולן יחד נמשכות פחות מ-30 דקות ונפרשות לאורך 24 שעות, כשהוא צורך רק כמה גרם כל פעם. המזון מגיע לקיבתו בחתיכות גדולות.

לכן, אם נרצה להתאים תזונה לצרכי החתול, נצטרך לקחת בחשבון את אורח חייו וגילו, אך גם את בריאותו, מצבו המיני, מאפייני הגזע שלו, רגישויותיו המיוחדות מבחינת עיכול או עור, למשל, כדי שתזונה זו תלווה אותו בצורה טובה במשך כל חייו.

חתול שחי בבית או בחוץ?

חתול שאינו יוצא החוצה מוציא מעט אנרגיה. הכמות הרגילה של חתול לא פעיל במשקל 3.5 קילוגרם, ללא משקל עודף, תהיה כ-50 גרם אוכל יבש ליום, כשבמזון זה יש 350 קלוריות ל-100 גרם.
יש חתולים הנוטים לאכול מתוך חוסר מעש, ולכן חשוב לקבוע את הכמות היומית המוגשת. במקביל, בחירת התזונה הבריאותית בעלת ריכוז אנרגטי מתון היא חיונית למניעת עודף משקל, בעיקר כשמדובר בחתול החי בבית ובדרך כלל גם מעוקר. הירידה בהפרשת ההורמונים המיניים מביאה לעליה בתאבונו של החתול. משקלו עשוי לעלות ב-30% במהלך החודשים שלאחר העיקור/סירוס.

 לחתול היוצא החוצה בקביעות יש צרכים אנרגטיים גבוהים יותר, בערך 70 קלוריות לקילו/יום. צורך זה עולה בהתאם לזמן שהוא מבלה בחוץ, תלוי בגודל הטריטוריה שלו, ובשינויי האקלים במשך השנה. עם זאת, תזונתו של החתול אינה נקבעת אחת ולתמיד. חתולים רבים שהיו כביכול "בחוץ" הופכים לחתולי בית כשהחורף מגיע!

חתול בוגר החי בחוץ מוציא בערך 30% מזמן העירות שלו בליקוק פרוותו. השערות שהוא מעכל עוברות במעיים, אבל פעילות הטיפוח הזו מהווה סיכון גדול ליצירת כדורי שיער במערכת העיכול. ניתן לסייע בסילוקן של שערות אלה על ידי המרצת המעבר במעיים באמצעות מזון הבריאות המועשר בסיבים לא תוססים.

בהתאם לגזע שלו

אף כי החתולים הגזעיים נמצאים בבית בדרך כלל, הרי שצרכיהם שונים, כמו גם הרכבם ומראם. הצרכים התזונתיים של כל חתול שונים זה מזה, למשל, חתול במשקל 10 קילוגרם, אם מגזע מיין קון בבעל שיער באורך בינוני ולסתות חזקות, חתול סיאמי פעיל, שרירי וקצר-שיער, חתול פרסי ארוך-שיער וספינקס נטול שיער, יזדקק לסוג תזונה שונה.

כך, למשל, הספינקס דורש מזון בעל תכולה אנרגטית גבוהה כדי לשמור על משקלו וגזרתו, כאשר לחתול פרסי יש לתת מזון בגודל התואם את לסתותיו וכן להוסיף מרכיבים תזונתיים שיתרמו לבריאות הפרווה שלו.

בהתאם לגילו

תוחלת החיים הממוצעת של החתול הוא 14 שנה, אולם אין זה נדיר למצוא חתולים מעל גיל 20. טיפוח נכון ומזון בריאותי הולם יתרמו לאיכות החיים ולתוחלת חייו של החתול.

עם הזקנה מגיעה ירידה של המערכת החיסונית ויכולות העיכול, וכן איבוד התיאבון. הלעיסה קשה יותר. הגוף צריך להיתמך בתזונה בריאותית המתאימה לחתול המבוגר. מזון זה, בין השאר, צריך להיות בעל מרקם רך יותר, מועשר בויטמינים וטעים יותר לחיך.

רגישויות מיוחדות

70% מהחתולים מעל לגיל 3 סובלים ממחלות שיניים. מחלות אלה אינן מובחנות בדרך כלל אולם הכאבים הנגרמים לחתול משפיעים על התנהגותו ובריאותו הכללית. תזונה נכונה תתרום לשמירה על בריאות טובה של השיניים. אכן, יש להשתמש בכופתיות מזון יבש בגודל ובמרקם שיעודדו את החתול ללעוס וכך יתאפשר צחצוח מכני של השיניים ותואט התפתחות האבנית.

וידאו

יחסים מיוחדים

אצילות, רכות פרוותו, שובבות בלתי צפויה... הניצנים של יצור מתרפק ובעל נוכחות כבר קיימים, מוכנים ללבלב. כסמכות האחראית על בריאות החתול ואיכות חייו, חייב האדם לדעת את צרכיו האמיתיים של החתלתול, כשתזונתו היא אחד הצרכים החיוניים לו.