גדילה, שלב מפתח

הדפס
עקומת הגדילה

לכל כלב קצב גדילה משלו

הגדילה מאפשרת לפקח על קצב גדילה מספק, שלא יהיה ליניארי במשך הזמן.

הגדילה היא שלב חשוב בחיי הכלב, הקובעת גם את מצבו ככלב בוגר, וגם את המורפולוגיה וההרמוניה של גופו.

עקומת המשקל בגדילה

כדי לקבוע האם קצב הגדילה של הגור הינו נורמאלי או לא, יש לווטרינר כמה כלים שימושיים: עקומות גדילה ממוצעות לזכרים ולנקבות. עקומות אלה מאפשרות לבדוק את התפתחות משקלו של הגור מרגע ההמלטה ועד בגרותו. תוספת המשקל היומית (DWG) עולה לאחר ההמלטה ומגיעה לרמה יציבה של אורך משתנה, ולאחר מכן יורדת ככל שהחיה מתקרבת לבגרות (גיל ומשקל של בוגר). בזמן שבדרך כלל משקל הגורים עולה במהירות של 5-10% ליום במהלך השבועות הראשונים, נראה כי אצל מגדלים רבים העקומות מראות כי יש שיעור גדילה איטי אך גדילה מוקדמת מאוד אצל כמה מהגזעים הקטנים והגורים כבר כבדים למדי בלידתם ועם הגמילה, ביחס למה שמשקלם הבוגר יהיה. במלים אחרות, ממצאים אלה מרמזים כי גור מגזע בגודל קטן נולד "מושלם יותר" מאשר גור בגודל בינוני, וקל וחומר מגור מגזע גדול. מצד שני, לגור מגזע גדול יהיה יחסית משקל נמוך יותר בלידה אך קצב גדילה חד ומואץ יותר.

שוני משמעותי בהתאם לגזעים

ניתן להבחין בשוני בין גזעי כלבים מיד עם לידתם. למשל, כלבת פודל מיניאטורית תמליט 1-3 גורים במשקל של 150-200 גרם כל אחד. כלבת ניופאונדלנד תמליט 8-10 גורים כאשר כל אחד ישקול בין 600-700 גרם. אף כי כלב מגזע ענק שוקל פי 25 מכלב מגזע קטן, הרי שיחס המשקל בלידה יהיה 1:6. מסלול הגדילה עד לגודל ומשקל בוגר יהיה שונה למדי בהתאם לגזע. לכן:

  • גור מגזע קטן יגיע למחצית משקלו הבוגר תוך שלושה חודשים , ולעומתו, 5-6 חודשים אצל גור מגזע גדול.
  • פודל מיניאטורי יגיע למשקלו הבוגר תוך שמונה חודשים; הוא יכפיל אז את משקלו מרגע הלידה פי עשרים. כלב מגזע ניופאונדלנד, שעדיין גדל בחודשים 18-24 לחייו, יכפיל את משקלו בלידה פי 100 בערך!

חשוב להבין את ההבדלים האלה בגדילה המוקדמת ואת ההתנהגות הביולוגית במהלך שלב הגדילה. הבדלים אלה מסבירים בעיקר כי למען גדילה הרמונית יש לספק תזונה בריאותית המתאימה לא רק לגיל הגור אלא גם לגודלו ולגזעו.

וידאו

גדילה, אנטומיה, ובשלות מינית

להכיר את הגור שלך היטב משמעותו לכבד אותו. כלומר, לעזור לכלבלב לבנות את הבסיס לבריאותו ואיכות חייו כיום ובעתיד.