גדילה, שלב מפתח

הדפס
תקופת הגמילה

מהלידה ועד הגמילה

כמה שבועות יספיקו לגור שנולד עיוור וחרש להתמקם בהיררכית המשפחה, השונה ממקומו בין אמו ואחיו, לאחר שהוא התאקלם ונגמל.

המלטה

ההמלטה מתרחשת לאחר הריון של 63 ימים בממוצע. שבוע לפני כן, הכלבה אוספת לה כמה חפצים כדי להכין את הקן שלה, מחפשת מקום שקט או, להיפך, מחפשת את קירבת בעליה. שק השלייה בו נמצא הגור יוצא מקסימום שתים עשרה שעות לאחר ירידת המים. אם קרום השלייה לא נפתח, בדרך כלל האם דואגת לכך מיד לאחר מכן. היא חותכת את חבל הטבור ומלקקת את בית החזה של הגור הנולד כדי להמריץ את תנועות הנשימה הראשונות שלו. היציאה של שאר הגורים מתרחשת לאחר מכן במרווחים של כמה דקות עד חצי שעה.

התפתחותו המואצת של הגור אינה נשלמת בלידה. הוא נולד חרש, עיוור, בעל חוש ריח בלתי מפותח ומערכת עצבים חלשה, ועל כן אינו מסוגל כמעט להשתמש בחושיו ולבצע תנועות. האם דוחפת את גוריה לכיוון פטמותיה כדי שינקו את הקולוסטרום. זהו החלב הראשוני שהינו הכרחי למערכת החיסון שלהם. מלבד יתרונותיו התזונתיים – יש בחלב זה יותר חלבון מאשר חלב – הוא מעניק להם 95% מהנוגדנים ההכרחיים להגנתם מפני זיהומים. לאחר מכן מעבירה האם באופן פסיבי את "הזיכרון החיסוני" שלה לגוריה בתקופה של חמישה עד שבעה שבועות, ומחכה לרגע בו יוכלו להגן על עצמם באופן פעיל נגד זיהומים.

הימים הראשונים

במהלך השבועות הראשונים, הגורים מטופלים על ידי אמם. ליקוק בטנם של הגורים הכרחי גם לפיתוח רפלקס יציאת הצרכים שלהם. הגורים יונקים מאמם בערך עשרים פעמים ביום. הם מגיבים רק לגירוי של מגע ונמשכים למקור של חום, ולכן מתקרבים לאימם בזחילה. פתיחת האישונים מתרחשת בין יום 10 ל-15 להיוולדם. שיני החלב מופיעות ביום העשרים להיוולדם.

בערך בשבוע הרביעי לחייהם, הם מתחילים לשמוע, כלומר להגיב לרעשים. זוהי תחילתה של תקופת החקרנות שבמהלכה יתחילו לשחק, יתקשרו לאימם ויזהו את אחיהם הגורים. המגדל יוכל אז להרגיל את הגורים, כשהם ערים, לריח ולנוכחות של בני אדם, לשחק עמם ולגעת בהם בעדינות.

תקופת ההתערות החברתית מתרחשת בשבוע השלישי עד התשיעי. במהלכה של התקופה המוקדשת ללימוד חיי החברה, מסוגלים הגורים בהדרגה לתקשר ובכך לרכוש את חוש ההיררכיה ולפרש את נזיפות אמם, סימני ריח או יציבה. חלק גדול משיווי המשקל שלהם מושג באותה תקופה ודורש העשרה של סביבתם. ואכן, הגור צריך להשתמש בגירויים שונים שיפגוש בדרכו כמו צעקות, רעשים ריחות... ובכך לערוך היכרות נינוחה עם האנשים שיחיה עימם.

גמילה מהנקה

ההנקה נמשכת כשישה שבועות לאחר ההמלטה, כשהשיא ביצור החלב מתרחש בגיל שלושה שבועות. במהלך אותה תקופה, חשוב לספק לאם מזון טעים ומלא אנרגיה שיאפשר לה למלא את צרכיה האנרגטיים, אבל לא כמות אוכל גדולה מידי. ניתן להעריך את כמות החלב המופרשת מהכלבה על ידי שקילה יומית של הגורים לפני ואחרי שהם יונקים. ניתן להעריך שכלבה במשקל של 32 קילו המניקה שמונה גורים מייצרת חלב פי 2.4 ממשקלה כדי לגדל את שגר גוריה!

במהלך השבועות הבאים, ירידה ביצור החלב מעודדת את האם להביא מזון אחר לגוריה כתוספת לחלב, כשהם מתחילים להתעניין באופן ספונטני בקערת האוכל של אימם. תקופה זו מציינת את תחילתה של תקופת הגמילה בהדרגה שתסתיים בין השבוע השישי לשמיני לחייהם, שאז הם יאכלו מזון המיועד לגדילה. ככל שלב מעבר בתזונה, גם הגמילה צריכה להיעשות בהדרגה כדי לאפשר לגורים לעבור באיטיות מתזונת חלב בלעדית לתזונה המתאימה לשלב הגדילה. צרכיהם התזונתיים של הגורים בתקופת הגמילה זהים באיכותם לאלה של אימם בסוף תקופת היניקה (למשל, במהלך התקופה בה היא בונה מחדש את המאגרים שלה), דבר המקל על תפקיד המגדל, באופן יחסי. כך הוא יכול לספק לגורים את אותו מזון בריאות המיועד ליצור החלב של האם וגדילת הגורים, מעורב במים פושרים או בפורמולת חלב. מאוחר יותר, מזון זה שאמור לספק באופן מושלם את צרכיהם, יהיה פחות ופחות רטוב, עד סוף תקופת הגמילה לפני שיעברו למזון בריאות לגדילה לשלב שאחרי הגמילה.

וידאו

צעדיו הראשונים של הכלבלב

כבר בתחילה נותן הגור אמון, נמצא קרוב, מוכן לשתף את בעליו ולקבל ממנו כל דבר שיתן לו. חובתו הראשונה של האדם היא לדעת היטב את צרכיו של הגור ולשמור על בריאותו. התזונה, שמשמעותה בריאות, מניעת מחלות והגנת הגוף, היא המרכיב ההכרחי התורם לחיוניותו.