גדילה, שלב מפתח

הדפס
תזונה נאותה

אספקת תזונה נכונה לגור שלך

כל כך ואינטנסיבית. במהלך תקופה זו יקבעו צורת גופו של הכלב הבוגר וההרמוניה של גופו . לתזונה יש חלק חשוב בבניה זו.

התזונה במהלך הגדילה משפיעה על בריאותו של הכלב בעתיד. אם נענה באופן מושלם לצרכיו התזונתיים של הגור, נוכל להגן עליו בשלב קריטי זה של חייו. ככלל, תזונתו של הגור צריכה לקחת בחשבון, ללא כל עודף או חוסר, את המאפיינים הייחודיים של משפחת הכלבים, גזע וגודל וכן את יכולתו של הגור לעכל מרכיבים תזונתיים.

תזונה מותאמת אישית על פי גודל הכלב

כשמדובר בתזונה, גודל הגזע הוא גורם חשוב ביותר. בגיל שלושה חודשים, שוקל גור פוקס טרייר בין 2-3 קילוגרם, כאשר גור מגזע ענק שוקל כעשרים קילוגרם: השוני בגודל הוא מובן מאליו, בעיקר כשמדובר בלסתות. כאשר מזון יבש לגדילה הוא המתאים ביותר לגור בגלל הרכבו, כופתית בגודל בינוני תקשה על התפיסה והאחיזה אצל הראשון, ותגרום לבזבוז אצל השני. לכן חשוב לבחור כופתיות בגודל ובמרקם המתאימות ללסתותיהם ולשיניהם של גורים בגודל קטן, בינוני וגדול.

מלבד זאת, השוני בגודל אצל גורים מרמז גם על רגישויות שונות. למשל, כאשר האכלת יתר מאיצה את הגדילה בגור מזן גדול, היא גורמת לו לסיכון בבעיות מפרקים, ובגור קטן אף עלולה לקבע בעיות של עודף משקל בבגרותו. רמת אנרגיה מותאמת לגודלו של הגור ולצרכיו, והקפדה על מינון מדויק ימנעו סיכון של עודף משקל.

מינון נכון של סידן וזרחן

יש להקפיד על צריכה קבועה ונכונה של סידן וזרחן על מנת למנוע בעיות עצם חמורות. חוסר בסידן הוא תופעה אופיינית לגור הניזון בבשר או במזון ביתי שאינו כולל תוספת מינרלים. בנוסף לעודף בוויטמין D, מחסור זה הוא הגורם לרוב ההפרעות בגדילה, כתוצאה מתזונה לא מאוזנת.

עם זאת, עודף בסידן במנה היומית גם מסוכן לגור. לעולם אין להוסיף סידן למזון המיועד לגדילה.

יש לספק מזון בריאות לגדילה במהלך כל תקופת הגדילה, המשתנה לפי הגזע: 8-10 חודשים לגזע קטן, 12 חודשים לגזע בינוני, 15-18 חודשים לגזע גדול ו-18-24 חודשים לגזע ענק. המינון התזונתי היומי צריך להינתן בקפידה על מנת למנוע כל עודף או מחסור במהלך תקופת הגדילה.

תזונה איכותית לכולם

לכל גור, בכל גזע שהוא, יש צרכים אנרגטיים הגבוהים יותר מאשר לכלב בוגר. הכלבלב זקוק לאנרגיה כדי למלא את צרכיו, אבל גם כדי לבנות רקמות חדשות הגורמות לו לגדול. הוא צריך חלבון, מינרלים ויטמינים ויסודות קורט יותר מאשר כלב בוגר. על כן, מזון בריאות לגדילה מספק לגור כמות חלבון גבוהה ואיכותית. העיכול האופטימאלי של המזון לוקח בחשבון את יכולתו המוגבלת של הגור בעיכול מזון, ועל כן הוא מכיל גרגרי תבואה איכותיים וצירופים תזונתיים המאזנים את הפלורה שבמעיים.

הרווח החיסוני

ההגנות החיסוניות של הגור תלויות בנוגדנים שהועברו על ידי אימו, במיוחד דרך הקולוסטרום שינק ב-36-48 שעות הראשונות לחייו. בגיל 4-12 שבועות, רמת הנוגדנים שקיבל מאימו יורדת מתחת לסף ההגנה. זוהי תקופה קריטית הנקראת "הרווח החיסוני", מסוכנת מבחינת זיהומים, מכיוון שרמת הנוגדנים המקורית נשארת גבוהה דיה כדי לבלום תגובה חיסונית. החיסונים יעילים רק לאחר 12 שבועות. באותה תקופה הגור הקטן גם נתון ללחצים וסיכונים שבוחנים את מערכת ההגנה החיסונית שלו. מהכלבייה ממנה הגיע ועד לביתו החדש, הסביבה משתנה: הכניסה לסביבה לא ידועה מכריחה את הגור להגן על עצמו מפני חיידקים מסוכנים, למרות שהוא עדיין פגיע לחיידקים ווירוסים. הודות למינון מדויק (טאורין, לוטאין, ויטמין E ו-C) וסיבים תזונתיים, מזון הבריאות יסייע בידי הגור לבסס את הגנותיו הטבעיות

וידאו

גדילה, אנטומיה, ובשלות מינית

להכיר את הגור שלך היטב משמעותו לכבד אותו. כלומר, לעזור לכלבלב לבנות את הבסיס לבריאותו ואיכות חייו כיום ובעתיד.