לחיות עם הגור שלך

הדפס
הגיינה וטיפול

פעולות פשוטות

כדי לשמור על ניקיון יש לנקוט
בכמה פעולות לאורך כל חייו, ובכך תבטיחו לו הגיינה טובה ותוכלו להבחין מהם הסימנים שיתריעו מפני מחלה.

טיולים הכרחיים

יציאות לטיול הן הכרחיות לרווחתו של הכלבלב, לא רק על מנת לאלפו. הכלב הוא חיה חברתית שזקוקה לפגוש עוד יצורים חיים ולגלות את הטריטוריה שלו. בין אם הוא חי בדירה או בבית מבודד, הוא אינו יכול להסתפק בחמש דקות יציאה בבוקר ובערב או אפילו להיות סגור בגינה. כלב צעיר זקוק לטיולים קצרים רבים במקומות שאינם מסוכנים עבורו. חשוב ללמדו בגיל צעיר לצאת לטיול עם רצועה ולחזור הביתה ללא כל בעיות. טיולים ללא רצועה יתאפשרו בשטחים פתוחים ובאזור כפרי.

תחזוקת הגור על בסיס יומיומי

האף

האף שלו צריך להיות לח ורענן כל היום. עם זאת, האף עשוי להתייבש בשינה. חשוב שיתלחלח שוב כאשר הגור מתעורר. במידה ויש סימן לקרום, סדק או הפרשות ריריות רבות, כדאי לפנות לווטרינר.

הלסת

הלסת צריכה להיות נקייה וסגורה באופן יחסי. רמת הצניחה של הלסת תלויה בסוג הגזע. יש לבדוק באם מופיעים סדקים או כתמים אדומים.

השיניים

השיניים צריכות להיות לבנות והחניכיים ורודות: כל פס אדום בקצה השיניים אינו תקין ומעיד על דלקת כואבת שעלולה לגרום לחוסר תיאבון אצל הכלב. יש להרגיל את הגור מגיל צעיר לבדוק את פיו, לצחצח את שיניו במברשת ובמשחת שיניים המיועדת לכך. זהו האמצעי היעיל למניעת אבנית שיש לנקוט בו בכל יום. קיים גם מזון יבש המנקה את השיניים וקיסמי שיניים היעילים אם משתמשים בהם בכל יום.

העיניים

העיניים צריכות להיות מבריקות ולחות, בעלות קרום רירי ורוד. שום הפרשה לא צריכה להראות בפינה הפנימית של העין.

האוזניים

יש לבדוק אוזניים שמוטות באופן תכוף: סגירה של תעלת השמיעה החיצונית על ידי מחיצה לא מאפשרת אוורור תקין של התעלה. יש לנקות אוזניים שמוטות פעם או פעמיים בשבוע, ואוזניים זקופות כל שבועיים. יש לעשות זאת באמצעות תמיכה המיוחדת לאוזני כלבים כדלקמן: קצה הבקבוק נכנס לתוך התעלה (אין סכנה בניקוב עור התוף, כיוון שהתעלה בנויה בצורת L), החדרה של הנוזל, ואז יציאה של קצה הבקבוקון. יש לעסות את בסיס האוזן במשך חצי דקה, ולבסוף ליבש את התעלה באמצעות צמר גפן או תחבושת מבלי להצמיד אותם.

אברי המין ופי הטבעת

השגחה קבועה על אברי המין הזכריים והנקביים מאפשרת לבדוק את ניקיונם: יש לבדוק כל שארית על ידי ווטרינר. יש לנקות את פי הטבעת ולוודא שאין סימן לשלשול.

רגלים וציפורניים

עליך לבדוק באופן קבוע אם כריות רגליו לא ניזוקו וששום קוץ לא נתקע בתוך הכריות בזמן ההליכה.

ישנם שני סוגי ציפורניים: של אצבעות הרגליים והאצבע החמישית. הצמיחה היא קבועה ופעילות רגילה של הכלב תבטיח השחזה של הציפורניים

הפרווה

הטיפול משתנה על פי סוג השיער. יש לטפל כך: מברשת גומי פעם בשבוע לשיער קצר, ואילו סירוק בכיוון ההפוך ומיד הברשה במברשת זיפים בכיוון צמיחת השיער כל יומיים לשיער קצר וקשה; הברשה יומית לשיער ארוך לאחר התרה זהירה של הקשרים.

בחודשי הקיץ, לאחר רחצה בים, יש ליבש את הכלב הצעיר כדי להסיר כל שארית של חומרים מגרדים. תכיפות הרחצה בבית משתנה לפי סוג השיער. יש לרחוץ כלבים קצרי-השיער פעמיים בשנה ואת הכלבים ארוכי-השיער יש לרחוץ כל כשלושה חודשים. אם התרגל לכך מגיל צעיר, הכלב יעבור די בקלות את הפעולה הזו שיש לעשותה בחוץ אם מזג האוויר מאפשר. אם רוחצים אותו באמבטיה יש להשתמש בשטיח נגד החלקה ובמים פושרים. יש להשתמש רק בשמפו לכלבים על שיער נטול קשרים.

חיסונים

כלבת, מחלת פרוו, עכברת לפטוספירוזיס, כלבלבת, צהבת מדבקת... מחלות קטלניות רבות אורבות לכלבלב כשאינו מוגן עוד בנוגדנים של אמו. לכן הכרחי לחסן באופן קבוע. יש לבקר אצל וטרינר באופן שגרתי.

טפילים חיצוניים ופנימיים

פרעושים וקרציות חוזרים ומופיעים בעיקר בתקופת האביב. קיימים בשוק: תרסיסים, אמפולות וקולרים. הם מאפשרים להילחם ביעילות נגד כל אלה המזיקים לבריאות הכלב והיכולים להשפיעה גם על בריאות האדם. באשר לתילוע הגור, יש לעשות זאת בשיטתיות ובאופן קבוע בהתאם להוראות הווטרינר, מכיוון שיש לבחור את המוצר בהתאם לגודל החיה, גילה, אורח חייה, ועוד.

וידאו

בריאות, הגיינה, יופי

על מנת לעזור לגור להסתגל לחייו החדשים במהירות, קיימים מספר עקרונות ועצות שיעזרו לו ללמוד ולהשתלב בחוג המשפחה ויעניקו לו טיפול לגדילה בריאה.