לחיות עם הגור שלך

הדפס
אילוף

כללים בסיסיים

בדומה לחיסון או פעילות יומית, אילוף הוא אחת מחובותיו של האדם כלפי הכלב מרגע שהחליט כי הוא יחיה לצידו. האילוף מבטיח שהכלב, בעליו וחוג משפחתו יחיו יחדיו בהרמוניה, וכמו כן, שהכלב ישתלב בחברה. יש להתחיל באילוף הגור בזמן הנכון, כאשר יכולתו ללמוד היא הטובה ביותר

אילוף גור נעשה בשלבים. לגור יש יכולת מוגבלת להתרכז: אם האימון יהיה ארוך מידי, נסתכן בכך שנעביד אותו קשה מידי.

מוטיבציה

אילוף מוצלח תלוי בהנאה ובנחישות. מטבעו, הגור אוהב לשחק, ועל כן, יש לתפוס הזדמנות זו כדי לגרום לו "לעבוד" ללא אילוץ בתרגולים קצרים. מלבד משחקים, המאפשרים לאלף את הכלב בשמחה, אין להזניח בתהליך הלמידה את רצונו של הגור לקבל את תשומת ליבו של אדונו ולרצותו. עם זאת יש להקפיד על כלל הזהב בנוגע לגור: אין להתייחס אליו כבן אדם, אלא בדיוק כאל בעל חיים.

פרס משמעותי

פרס מעלה את המוטיבציה ומקל על האילוף. על מנת שיהיה יעיל, הפרס צריך להיות משמעותי לכלב, כמו למשל, בעל הכלב צריך לשבח אותו בלטיפות ובטון דיבור חם כשהוא מצליח באימון. מצד שני, נזיפה תבוא בזמן שהוא עשה משהו טיפשי או התנהג בצורה הפוכה, אבל רק אם הגור תופס זאת. יש לציין כי חיזוק חיובי בלמידה (למשל, פרס) יעיל יותר מאשר חיזוק שלילי בלמידה (למשל, נזיפה).

שפה

יש להשתמש בשפה המתאימה לחיה, בהוראות פשוטות, קצרות וחוזרות. הכלב מבין טוב יותר את נימת המלים מאשר את משמעותן: הטון צריך, על כן, להשתנות אם אתה נותן פקודה, עידוד או נזיפה. גם תנועה כלשהיא היא אמצעי יעיל לתקשורת.

ללמד אותו את שמו

השם הוא הדבר הראשון שיש ללמד את הגור. ישר מהיום הראשון, הקריאה בשמו תקדים את העידוד לבצע פקודות.

"להגיד "לא-

מיד כשהגור מגיע הביתה, הכרחי להבהיר לו את המלה "לא".

  • המלה "לא" תקושר אצלו לכל דבר אסור.
  • חשוב לומר את המלה בצורה חדה ותקיפה, ובצורה חד משמעית כשאתה רואה כי הגור עושה משהו אסור.
  • בתחילת תהליך הלמידה, תוכל לעשות בידך תנועה של דחיפת הגור, בזמן שאתה אומר "לא". לאחר מכן, תוכל לומר רק "לא" בתקיפות.

אילוף בבית

בדרך כלל גור שמגיע הביתה אינו מאולף, מלבד המקום שבו הוא ישן. אם הוא עושה את צרכיו בבית כשבעליו אינו בבית, אין טעם לכעוס עליו. נזיפה היא יעילה רק במקרה שהגור מקבל עונש מיד. כדי שהגור יהיה מאולף בבית, יש לקחת אותו החוצה כל שעתיים ובהחלט לאחר כל ארוחה.

שלוש ההוראות הבסיסיות: עמוד, שב, ארצה

יש להקפיד בנוגע לעקביות בפקודות. מה שאסור ביום אחד אין להתעלם ממנו ביום אחר על ידי מישהו מבני הבית. חשוב לאמן את הגור בשלוש ההוראות הבסיסיות כשהוא קשור ברצועה.

ללכת עם רצועה

הרצועה היא כלי שליטה, סימן משמח לגור שהוא יוצא לטיול. אין להשתמש בה כדי לנזוף בו. כמו האילוף בבית, יציאה לטיול עם רצועה נלמדת בקלות ככל שהיא מתחילה מוקדם יותר. כדי להרגיל את הגור ללבוש קולר, ההליכה עם רצועה צריכה להתחיל בבית, כמה פעמים ביום ותמיד לזמן קצר. אם הגור מושך ברצועה, צריך להגיד לו "לא" ולמשוך בצורה מהירה ברצועה.

קריאה לחזור

יותר מאשר פקודה, הקריאה לחזור היא הזמנה לחזור אל אדונו כדי לקבל לטיפה או פרס: הקריאה לחזור צריכה להיות מקושרת לתנועה חיובית, אבל צריכה להיות נחושה. תוכל להתחיל על ידי קישור החזרה עם נתינת מזון לכלב ולאחר מכן לעבור מאזור הבית לחצר. אם הגור אינו מציית לפקודה "כאן", הוא יהיה עצבני אם תלך לכיוון השני ותתחבא: כך הוא יחזור מהר מאוד!

כיבוד וארוחות

האכלה בפינוקים ובשאריות מזיקה לאיזון התזונתי שמושג על ידי המזון המלא שמקבל הגור. כמו כן, אם מדובר בתוספת או באוכל רגיל, יש סכנה של צבירת עודף משקל שתזיק לבריאותו. הארוחות צריכות להיות קשורות לכללים של התנהגות טובה וכך, תידחק התנהגות הפוכה.

  • לאחר גיל חצי שנה, המינון הנכון הוא שלוש ארוחות ביום, ולאחר מכן שתי ארוחות עד תום הגדילה.
  •  יש לתת לגור את ארוחותיו בשעות קבועות, באותה קערה נקייה, באותו המקום, בצמוד לקערה מלאה במים טריים שתהיה תמיד זמינה לו.
  • יש להשאיר את הגור לבדו בזמן האכילה ולעולם לא לתת לו מזון כשאתה אוכל ליד השולחן.

להלן עשר הדיברות של בעל הכלב:

מרכזי אילוף לכלבים הם הזדמנות לגור לפגוש כלבים אחרים בגילו ולהראות שהוא פחות פחדן ופחות תוקפני מכלבים אחרים. לגבי הבעלים של הכלב, זוהי אישוש לכך שהוא נוקט בתהליכי הלמידה הנכונים וכן הזדמנות לשיתוף עם בעל החיים שלך.

וידאו

צעדיו הראשונים של הכלבלב בבית

על מנת לעזור לגור להסתגל לחייו החדשים במהירות, קיימים מספר עקרונות ועצות שיעזרו לו ללמוד ולהשתלב בחוג המשפחה ויעניקו לו טיפול לגדילה בריאה.

תמונות