מגדילה לבגרות

הדפס
מגדילה לבגרות

גורי המיני

כלבי המיני, הם אלו שבבגרותם ישקלו לא יותר מ-10 קילוגרם. רובם חיות מחמד, על אף שלעתים קרובות מקורם מכלבי ציד כמו הדקל. הם חיים בתוך הבית רוב הזמן ויוצאים לטיולים בסביבה עירונית.

גור מגזע קטן מתפתח במהירות, בין 8-10 חודשים, ויש לו תוחלת חיים ארוכה יותר מכלבים מגזע גדול. רוב גדילתו מתרחשת בששת החודשים הראשונים שבמהלכם מעלה הגור מגזע מיני כ-20 גרם ביום בממוצע. גדילה קצרה ואינטנסיבית זו מתאפיינת בכמה סממנים שכדאי לשים לב אליהם, בעיקר בקשר לשיניים, למערכת העיכול ולסגנון החיים שעלול לגרום ליתר משקל.

ממערכת שיניים אחת לשנייה

לכמה גורי מיני, כמו למשל יורקשייר טרייר, שיני החלב בגודל קטן במיוחד. הן רק מבצבצות על פני השטח של החניכיים. על אף כי שיני חלב מתחלפות בהדרגה לשיניים קבועות בגיל 4-6 חודשים, עדיין חשוב שהכופתית תתאים בגודל ובמרקם לשיניים, שגם הקבועות יהיו קטנות בגדלן, ולכן, יש לבדוק אותן בהקפדה. גורי המיני חשופים יותר לבעיות בפה. בעיות בסגירת קשת מערכת השיניים בין הקשת התחתונה לעליונה גורמת לאטימה לא טובה והצטברות חיידקים כתוצאה משיירי מזון מצטברים בין הכתרים לשיניים

רגישות יתר בעיכול בתקופת גדילה קצרה ואינטנסיבית

במהלך הגמילה, יכולתו של הגור לעכל לקטוז יורדת, ובהדרגה הוא מסתגל לעיכול עמילן. על אף שיכולת העיכול שלו מתפתחת במהירות, החלבון, השומן, החומר האורגני והאנרגיה במזון אינם מנוצלים על ידי הגור בן שלושת החודשים, לעומת הכלב הבוגר. מעבר תזונתי יאפשר לאמץ תזונה בריאה המתאימה לגודל לסתותיו ושיניו, ו אשר תספק לו הגנה טבעית למען גדילה הרמונית, ובמקביל הדרגתיות בעיכול האופטימלי.

יצור רקמת שומן ראשונית

בסיפוק תאבונם, הגחמני לעיתים, של כלבי המיני, יש לקחת בחשבון את הסיכון ביתר המשקל.

משקלם של הגורים מגזע קטן בלידתם הוא 5% ממשקלם הבוגר, כלומר פי חמישה ממשקלו של גור מגזע גדול. הוא יכפיל את משקל הלידה שלו בעשרים במהלך שלב הגדילה הקצר, שיגיע לאינטנסיביות מקסימאלית בגיל חודשיים. התהליך מסתיים בערך בגיל 8 חודשים אצל כלבי צעצוע (צ'יוואווה, שפיץ מיניאטורי), ובערך בגיל 10 חודשים אצל כלבים מגזע קטן.

המיני. בניית תאי השומן מושפעת ישירות מכמות הקלוריות הנצרכת, ולכן חשוב לפקח על עקומת המשקל, בייחוד כשעיקור/סירוס מעלה בדרך כלל את הסיכון להשמנה. תזונה בריאה המתאימה לגורי מיני והמסופקת בכמויות מומלצות תסייע למנוע סיכון זה ותבטיח גדילה הרמונית.

יש לתת אוכל כפרס אם הוא תואם את צרכי המזון ומשתלב בשקלול מינון המזון היומי.