כלבים המשרתים את האדם

הדפס
הכלב כידידו של האדם

ידידו של האדם ללא עוררין

מובן מאליו כי הציד היה הפעילות הראשונה המשותפת לאדם ולכלב. שיתוף הפעולה בחיפוש הציד ולכידתו נמשכת גם היום. כלבים אחרים משתמשים בחוש הריח שלהם לטובת אדונם בחיפוש פטריות כמהין או מינרלים.

כלבי ציד

הפעילות דורשת מצב גופני מעולה מצד הכלב ומצד אדונו לאורך זמן ובכל מזג אוויר. כמו כן, נדרש אופי חזק, עמידות וחוש אבחנה, מלבד חוש ריח מפותח שחשוב לכלב ציד טוב.

לכל שיטות הציד, סוגי אדמה ובשר ציד יש מגוון רב של סוגי כלבים. כיום יש מאות גזעים של כלבי ציד, המתאימים לשימוש ייחודי ולכל סוג אדמה! כלבי טרייר, כלבי מים, כלבי משא, פוינטר ורטריוור, לכולם מיומנות, מבנה גוף, חוש ריח וראיה ייחודיים משלהם. ללא הכלב, כחבר ובן לוויה לצייד, אין ציד, אם כי, ניתן לומר שבתחרות זו לא תמיד הכלב מנצח. אכן, לחיות הציד יש אינסטינקטים משלהם, הכרות עם השטח ותחבולותיו, ויכולת להתחכם על היריב הכלבי, על חוש הריח המעולה שלו, חוסנו ונחישותו וגם על כישורים ייחודיים לסוג ציד כזה או אחר.

יכולות טבעיות ואילוף

בתור מקצוענים, סווגו כלבי הציד לכמה קבוצות בידי התאחדות הכלבים העולמית. לכולם יש יכולות טבעיות משותפות שנוצרו לאחר תהליך סינון קפדני במהלך המאות האחרונות על ידי מגדלים מיומנים. בין שאר התכונות הנדרשות, ניצבת ראשונה התכונה לקחת יוזמה, לא רק בזכות חוש הריח הטוב שלו, אלא גם ביכולת להשתמש בו בתבונה. בכך באה לביטוי עבודת האילוף של כלב הציד: האילוף דורש סבלנות וטקט, והוא משתנה עם הזמן והשיטות מתגוונות על פי סוגי הכלבים.
באופן כללי, לוקח כמה חודשים של עבודה יומית על מנת לאמן כלב המתאים לציד. צייתנות, חזרה על פי קריאה, רכישה של תנוחות (פקודת "ארצה" הנודעת) הן חיוניות בצד הידע של הכלב כיצד להשתמש באפו. לכל החיות יש חוש ריח פחות או יותר מפותח בהתאם לזנים, ובמקרה של הכלב, בהתאם לגזעים. אולם, בסיום האילוף, הכלב צריך לדעת למיין את הריחות הנישאים ברוח כדי להימנע מטעויות. באשר לכלב הפוינטר, הוא צריך ל"צאת לחיפוש" אחר כל אדמה, לסמן את הכיוון ללא כל תזוזה, כדי שלא להפחיד את חיות הציד ולהבריחן; הוא גם צריך להביא את החיות הניצודות אל הציד.

What is bred in the bone…

As a matter of principle and because it’s in his blood, the hunting dog is neither an apartment dog, nor a mere companion dog; what is bred in the bone will never come out of the flesh. Therefore, owning one of these dogs without being yourself a hunter requires that you give your animal opportunities to run and play on a daily basis, as city life is not an ideal hunting ground!

כלבי חיפוש פטריות כמהין

עוד תפקיד ייחודי שממלאים כלבים כדי לספק את תענוגות החיך: החפירה (cavage).
מאחורי מלה זו מסתתרת המלה הצרפתית "cavadou" המציינת בצרפתית את הכלי שבאמצעותו מוציאים את פטריות הכמהין מהאדמה.

החיפוש אחר פטריות הכמהין, אותן פטריות נדירות הגדלות מתחת לאדמה והנקראות בכינוי החיבה "הזהב השחור", ועליהן מופקד באופן מסורתי חוש הריח של חיות רבות: עיזים, כבשים, חזירים, ולאחרונה גם כלבים, שהם מחושלים יותר וקלים להובלה.

כל גזעי הכלבים טובים למטרה זו, בלבד שהכלב קיבל אימון מיוחד שמאפשר לו לחפש פטריות כמהין בצורה מקצועית (שדות פטריות מלאכותיים) או בצורה חובבנית (שדות פטריות טבעיים).

השיטה המסורתית עובדת במידה והמגדל חושף את הגורים המיועדים לפעילות זו, מיד עם היוולדם לריח הפטריות על ידי הברשת הפטמות של אימם במיץ הפטרייה, ולאחר מכן מוסיף מיץ פטריות לתזונתם הקבועה. כתוצאה מכך, הכלב מקשר את ריחה של פטריית הכמהין עם האוכל שלו ולכן יחפש תמיד את הריח הזה.

כלבי חיפוש אחר מינרלים

בפעם הראשונה בשנת 1962 שימשו כלבים לחיפוש מינרלים בפינלנד. באותו הזמן, אימנו את הכלבים לחפש סלעי גופרית. היוזמה ננקטה שנית ובהצלחה בשבדיה, ברוסיה ובקנדה. בארצות אחרות, משתמשים כיום בכלב לחיפוש ניקל ונחושת, אף כי קשה יותר לגלותם, כיוון שלסלעי גופרית יש ריח חזק יותר. האימון באמצעות משחק דומה לזה הנהוג בחיפוש אחר סמים או חומרי נפץ. במזרח אירופה או בסקנדינביה אומרים כי כלב מיומן יכול לגלות מרבץ מינרלים בעומק של 15 מטר.