כלבים המשרתים את האדם

הדפס
כלבים לאבטחה

הכלב ככוח סיוע לאבטחה

כלב שמירה, כלב מעקב, כלב סיור, כלב המשמש לתקשורת או לשמירת בריאות... היום, משחק הכלב תפקיד מרכזי בחיפוש אחר פחמימן, חומרי נפץ או סמים. גם שם, הוא מיישם את מסירותו, נדיבותו וכישוריו לטובת האדם, החברה וביטחונם.

כלבים חיילים

Soldier dogs

החל מהמאה ה-13 לפני הספירה, השתתף הכלב כחייל מגויס באופן מלא, בקרבות המנוהלים על ידי בני האדם. זה היה גזע המזכיר את המסטיף הטיבטי, במבנה גוף כבד יותר. המסטיף הגיע מאסיה, והיה פראי יותר מכלבי הציד של הפרעונים. הוא הגיע למצרים, ואחר כך ליוון. הכלבים הגיעו לאימפריה הרומאית ובמאה הראשונה לפני הספירה, בקרבות הידועים בין הרומאים לגלים, השתתפו כלבים לוחמים. במשך המאות, הוכנו עבורם מגנים משוכללים ביותר. הם נעלמו במאה ה-19 עם התפשטות השימוש בכלי נשק.

כלבי תברואה

ראשוני הכלבים שגילו נפגעים אומנו על ידי המצרים: ברגע שהסתיימה הלחימה, כלבים אלו היו נכנסים לשדה הקרב כדי לחפש חיילים פצועים אותם סימנו וליקקו. "הופעתם" הבאה של כלבי התברואה הייתה במאה העשרים. הם אומנו כדי למצוא את הפצועים, לסמנם ולהביא מהם חפץ מזהה: לעתים קרובות, הייתה זו קסדת חייל ששימשה כסימן לאנשי העזרה הראשונה וששלחו שנית את הכלב לכיוון הנפגעים. עדויות רבות נרשמו לגבי גבורתם של אותם כלבים.

כלבים לתקשורת

לפני התפתחות התקשורת, כלבים שימשו רבות כשליחים. הכלבים העבירו את החדשות האחרונות מהפלוגה או קישרו בין כמה נקודות בקו החזית, והדבר היה חיוני כדי להמשיך או לשנות תוכניות הגנה ומתקפה צבאית.

כלבי משא

השימוש בכלבים היה רווח במלחמות כדי לשאת תחמושת, אספקת מזון או אפילו נשק לחזית. שני סוגים של כלבי משא נוצרו אפילו במהלך מלחמת העולם הראשונה: כלבי טלגרף וכלבי דואר. הראשונים נשאו על גופם טלפון וחוט בדרך מסוכנת לאורך השוחות, הירי, גדרות התיל... על מנת לאפשר תקשורת שנותקה בזמן הלחימה. האחרונים אומנו על מנת לשאת דואר למוצבים רחוקים.

אחרים נרתמו על מנת לשאת נפגעים באלונקות...

 כלבים שומרים

חוש הריח המעולה שלהם והתייצבותם להגנה ושמירה על אדונם, הפכה אותם לכלבי שמירה לטירות רבות, מצודות, מעוזים וערים בצורות. כיום, שומרים הכלבים על מתחמים מגודרים.

Sanitary dogs

The first dogs used to discover casualties were trained by the Egyptians: once the fighting finished, these dogs were let go on the battlefield in search of the wounded soldiers whom they signaled and licked. The "next" sanitary dogs appeared in the twentieth century. Trained to find the wounded, they signaled them by bringing back an object belonging to them: a soldier’s helmet often served as a sign for first-aid workers who would then let go again their dog toward the victims. A multitude of accounts have reported the feats of these dogs.

כיום

מאחר וסכסוכים השתנו במושגים של מיקום ושיטות, השימוש בכלבים התקדם באופן ניכר. התפתחו כלבים צנחנים ונושאי דואר, אך גם כלבים המגלים מוקשים, דליפת גז, חומרי נפץ וסמים.

מיומנות החיפוש טבועה בנחישותו של הכלב להחזיר את הצעצוע לאדונו ולהמשיך לשחק איתו. כך, למשל, חומרים נפיצים, דליקים או חומרי הרדמה הם סימנים עבור הכלב שיש לגלותם כדי לקבל את המשחק שלו

כלבי חיפוש לסמים

כלבים אלה הם נמרצים ושובבים, הם אידיאלים כשגודלם בינוני ובעלי מבנה גמיש, וכך הם יכולים להשתחל בכל מקום, ואם יש צורך, גם לטפס או לדלג על מכשול. הם חזקים וניתן לבקש מהם לבצע כמה חיפושים באותו יום. ההתערבות מבוצעת בדרך כלל על בסיס ההנחה: הכלב יוכל לגלות את הסם החבוי (הרואין, קוקאין, חשיש, מריחואנה...), וכך לזרז את החיפושים שדורשים חיפוש עמוק יותר.

כלבי חיפוש לחומרי נפץ

סוג הכלבים הנדרש הוא כמו אלה המחפשים סמים. אולם, אם ניקח בחשבון את הסיכון, הכלב צריך להיות רגוע יותר ולבצע חיפושים ללא תנועה. הגזע המועדף הוא כלב הרועים הבלגי המלינואה וכלב הרועים הגרמני.

 כלבי חיפוש לפחמימן

כלבים אלה המאולפים עם פחמימנים שונים, נשלחים לאחר שריפות על מנת לאתר חומרים ששימשו להצתה. קוראים להם כאמצעי מונע, למשל במקרה של סכנה ליערות. הסימון נעשה באמצעות שריטה: חומרים דליקים נלקחים מהאתר או דוגמיות מהמקום בו שרט הכלב כשיש עדיין אש. הקושי העיקרי עבור הכלב הוא במעבר אחרי אנשים רבים שדרכו באזורים הרלוונטיים ולתפקד בתנאי ריח קשים: האש הורסת ריחות מסויימים, אבל יוצרת ריחות אחרים שלעתים רעילים, תמיד מפריעים ומלווים בעשן.

 כלבי שמירה וסיור

עבודתו של הכלב היא בשמירה על אדם שסומן על ידי אדונו. דריכות וצייתנות מצד הכלב הן התכונות החשובות כאן: הכלב משוחרר ללא רצועה ואין הוא משדר שום תוקפנות, אלא אם אותו האדם מנסה לברוח. באותו מובן, הכלב יכול להיות מופקד כשומר על חפץ, כלי רכב וכד'.

וידאו

כלבים לאבטחה

חברות שמירה, אבל גם הצבא וארגונים אזרחיים משתמשים בכלב בזכות חוש הטריטוריה שלו ונטייתו המולדת להגן על אדונו ועל רכושו. מלבד הפן השימושי, קיים שימוש גם בענפי ספורט שבהם משתתפים הכלב ואדונו, כמו משחקי זירה.יכולתו של הכלב ללמוד, וכן עדינותם וסבלנותם של גזעים מסויימים הביאה לידי התפתחות יוצאת-דופן בתפקידם לספק הגנה חושית לאנשים לקויי ראיה או שמיעה ולאפשר להם השתלבות טובה יותר בחיים האישיים והמקצועיים.

תמונות