כלבים המשרתים את האדם

הדפס
כלב הצלה

הכלב הגיבור

מאז שבוית הכלב, הוא עזר לבני האדם בכל סוגי העבודות, החל מציד ושמירה על העדר. במהלך השנים, עושים הכלבים גם הרבה יותר מזה:

כלבי הצלה במפולת שלגים

חיפוש במפולת שלגים היא אחת ממיומנויות העזרה הראשונה שבהן העזרה מהכלב היא מיידית. חוש הריח המעולה שלו, מהירותו ונחישותו מציבים אותו בחזית. עם זאת, כלב זה משתייך לקבוצה הכוללת גם חוקרים וחופרים. הצוותים עובדים במקביל, אבל לכלבים יש עדיפות במדרון מושלג

מדוע שמים את הכלבים קדימה? גורם הזמן הוא כמובן חיוני במתן עזרה ראשונה בהרים. ככל שמפולת השלג תתגלה מוקדם יותר, כך יוכלו מהר יותר לגלות בחיים את האנשים הקבורים ולהגיש להם עזרה ראשונה. תפקידו של הכלב כאן חשוב ביותר: עבודתו שווה או אף שווה יותר באיכותה, ובנוסף הכלב מסוגל לחפש במהירות גבוהה יותר. לכן, אם חפירה יסודית המבוצעת בידי 20 אנשי סקי דורשת עשרים שעות כדי להשיג 100% הצלחה, הרי שהכלב יזדקק רק לשעתיים עבודה בחלקה של עשרה דונם כדי להשיג את אותם 100%.

כלב מעקב

המעקב כולל חיפוש אחר אנשים על בסיס רמז אחד או כמה רמזים של חוש הריח (עקבות, חפצים, סימנים חשודים...) המשימה היא למצוא אדם או כמה אנשים, לעקוב אחרי חפץ או ציוד אובד או חבוי במהלך הדרך או בקרבתו, או אפילו רק לציין את הכיוון. בכל רגע נתון, מפיץ גוף האדם חלקיקי ריח. הכלב מתמודד עם מספר גורמים: ריח מסוים (אופייני לאדם, לקבוצה, למין), ריחות כימיים (בגדי עור, שומן, בגדים), חלקים שבורים בשדה (צמחים רמוסים, חיידקים שעלו על פני השטח עקב פציעות על האדמה), טבע וסביבה (יער, מרעה, אספסת, תבואה...), תנאי מזג אויר. עקב מורכבות המעקב הדורש אילוף מיוחד שלא כל הכלבים מסוגלים אליו, חשוב לבחור מראש ובקפידה את הכלבים המוכשרים לכך. הכלבים הנבחרים צריכים להיות בעלי התכונות הבאות: חוש ריח מפותח במיוחד, יכולת ריכוז גדולה כדי שלא תוסח דעתם וחושיהם מריחות של טפילים והסביבה (תשומת לב ודיוק במעקב), דינמיות, עמידות, נחישות וקשיחות. לבסוף, אומץ ואדישות לקולות ירי.

כלב החיפוש

החיפוש הוא אחרי אנשים שהלכו לאיבוד. בכך הדבר דומה לקטגוריה של המעקב. אולם, יש שוני: אין מראים לכלב חפץ או איזור שממנו יצא האדם. נותנים לכלב ללכת חופשי, ללא רתמה או רצועה. כך עבודתו מתמצה בחיפוש ריח מסוים ובאזור מוגדר, כפי שנעשה בחיפוש בהריסות ובמפולות שלג.

כלב ההצלה הימי

כמו בכל הצלה, לכלב יש תפקיד חיוני ככוח סיוע למצילים הודות לכושרו הגופני ולנחישותו הרבה. כלב הפאונדלנד הוא הגזע המועדף למשימות הצלה בים ובמים. גזע זה מצטיין בתכונות שמתאימות להצלה בים ובמים:

  • כוחו: הוא יכול לגרור כמה אנשים או סירה של כמה טונות
  • כוח סבל: הוא יכול לשחות כמה שעות ולאורך מרחק רב
  • עמידותו לקור שהופכת אותו מוכן לפעולה, בניגוד לצוללן שצריך כחמש דקות לצייד את עצמו.
  • הרוגע האולימפי שלו בכל הנסיבות, מסוגל להרגיע ניצולים מספינה טרופה;
  • נחישותו: הודות לה הוא לעולם לא ינטוש את משימתו
  • זמינותו המיידית: אינו צריך שום ציוד

גורי כלבים שרואים בהם כוח הצלה לעתיד בים או במים מגויסים בזכות עוצמת שריריהם ומבנה השלד החזק שלהם, באמצעות סריקת רנטגן שיטתית של הוריהם בנוגע להתפתחות לא תקינה באיבריהם.

כלב החיפוש בהריסות

תפקידו של כלב החיפוש אינו מוגבל לרעידות אדמה גדולות. ניתן להשתמש בו גם במקרים של מפולות אדמה והתמוטטות בניינים, לאחר שריפה, התמוטטות במפעל או במכרה, במקרה של אסון מטוס או רכבת... לצערנו, יש הרבה כאלה.

בזמן מלחמת העולם השנייה באנגליה, לאחר ההפצצות, השתמשו בכלבים אלה בפעם הראשונה כדי למצוא אנשים הקבורים מתחת להריסות. ב-1954 הוקמו לראשונה מרכזי האילוף לכלבי חיפוש בארצות הברית, גרמניה ובשוויץ. הכלבים השוויצרים התפרסמו לראשונה בעולם לאחר רעידת האדמה בפריול, איטליה, ב-1976. בזכות 12 הכלבים שהובאו לשם, נמצאו 42 ניצולים ו-510 גופות

מאז, כל אסון מסוג זה, ובמיוחד מאז ה-11 בספטמבר 2001, חושפים אמצעי התקשורת את נחישותם ואומץ ליבם של צוותי ההצלה.

כמו כל עבודה המצוותת כלב ואדם, חשוב שיתוף הפעולה בין הכלב לאדונו. המאמן שמדריך את הכלב בחיפוש צריך להכירו היטב, להיות מסוגל "לקרוא" אותו בין ההריסות, כלומר, להיות ער לכל תגובותיו. גם הכלב, כמוהו, צריך לסמוך על בעליו בעיניים עצומות כדי ללכת אחריו לכל מקום ובכל קושי. רמה כזו של חיבור דורשת הכנה ממושכת. הכלבים המתאימים לחיפוש בהריסות צריכים להיות בעלי חוש ריח מפותח, רוגע, איזון ומלאי אנרגיה. הם צריכים להיות חברותיים עם בני אדם ועם כלבים אחרים, כיוון שלעיתים קרובות כמה מהם משתתפים באותו שטח. גם אהבה למשחק היא חיונית ללמידה. הגזעים המועדפים הם כלבי הרועים, במיוחד כלב הרועים הגרמני והבלגי.

וידאו

מקורו של הכלב

כסמל של מסירות ונאמנות, הכלב מגלם את חית המחמד בהא הידיעה. הרבה יותר מנוכחות מרגיעה המעניקה ביטחון ומסירות לא-אנוכית לחלוטין, הכלב מסייע לאדם במקרים רבים. עם כמעט 400 גזעים, לשום חיה מבוייתת אין מגוון כה רחב כמו לכלב.

תמונות