כלבים המשרתים את האדם

הדפס
כלבי ספורט ופנאי

פעילות ספורט ופנאי יחד עם כלבך

תחרויות יופי, מרוץ, ציות, זריזות... יש הרבה הזדמנויות בהן בעל הכלב יכול ליהנות מפעילות ספורט או פנאי עם כלבו. בכל אירוע, סוג העבודה הנדרשת מהכלב היא שיתוף פעולה אמיתי בינו לאדונו. ללא זה לא יוכלו לשחק ולא להשיג ניצחון.

האירועים הלאומיים המאורגנים במדינות שבהן קיימות אגודות כלבים מנוהלים תחת תקנות בינלאומיות.

תחרויות יופי

אירועים תחרותיים אלה הקרויים תצוגות/תערוכות כלבים הם מקומיים, לאומיים, בינלאומיים או אירועים עולמיים במהלכם הכלבים מגזעים שונים מקבלים ציון, בהתאם למבנה גופם והתנהגותם, מידי שופטים ומומחים, על בסיס הסטנדרטים של הגזע

תחרויות ספורט לכלבים

בהתאם לגזע וליכולת, כלבים משתתפים בתחרויות הנותנים לבעליהם הזדמנות להתאמן בפעילות ספורטיבית עם כלביהם.

ציד: ניסוי ותעייה בשדה (כלבי פוינטר), תחרויות ציד (כלבי ציד), תחרויות חפירה מתחת לאדמה...

חיפוש: תחרויות לחיפוש פטריות כמהין (כלבי חיפוש לפטריות)

אירועים להצלה במים או בים עבור כלבים עובדים: בעיקר ניופאונדלנד

מרוצים: כלבי מרוץ (וויפט, גרייהאונד)

תחרויות עדר: כלבי רועים (רועה פירנאי, בורדר קולי)

מעקב: חיפוש אחר חפצים ואנשים

משחקי זירה:

תחרויות אלה מבוססות על רצף אירועים שבהן הכלב מגלה את כישוריו הטבעיים בתחומים אחדים. תלוי בסוג התחרות, האירועים כוללים דילוג על מכשולים, צייתנות, רוח לחימה, הגנה ומעקב.

זריזות: מרוץ כלבים על מסלול מכשולים.

ריצה עם הכלב ((Canicross: בעל הכלב רץ עם כלבו על שטח טבעי מסומן. למעשה, זוהי המקבילה של ספורט הריצה עם כלבך.

כדור עף: מרוץ שליחים בצוותים שבהם לפחות ארבעה כלבים. כל כלב קופץ על סידרה של ארבע משוכות לאורך 15 מטר ולאחר מכן יש קופסת מקפצה שמגרה את הכלב. המנגנון הקפיצי משחרר את הכדור שהכלב צריך להחזיר לבעליו לאחר שקפץ מעל המשוכות בכיוון ההפוך.

פריסבי: הכלב צריך לרוץ כדי לתפוס את הדיסק, הקרוי פריסבי, שזרק בעליו.

כלבי מזחלת

הפעם הראשונה שבה נודע על רתימת כלבים למזחלות היה לפני כ-4000 שנה במזרח סיביר. אולם ההכרה בכלבי מזחלת וסקי כענף ספורט נרשמה רק בתחילת המאה העשרים. עם הבהלה לזהב, נוסדו קבוצות מעריצים שביקשו למדוד את כלבי המזחלת בנוגע לחוזקם ומהירותם

החל מתחילת המאה, הוכפל מספר המרוצים בארצות הברית ובקנדה, מעבר לאלסקה. ב-1924 הוקם בניו אינגלנד מועדון כלבי המזחלת. אולימפיאדת החורץ של אגם פלאסיד ב-1932 אפשרה את השתתפותם של מרוצי המזחלות כענף ספורט ומרוצים אלה זכו בהצלחה ניכרת ומשכו קהל רב. כיום, כמעט ואין אפשרות לספור את כל תחרויות החורף, בעיקר בצפון אמריקה. התחרויות הן שנתיות וצופים בהם עשרות אלפי אנשים.

סקי אלפיני

גם סקנדינביה (דנמרק, שבדיה, נורבגיה, פינלנד) היא ערש ספורט המזחלת. עם זאת, הענף הפופולארי ביותר אינו המזחלת אלא סקי אלפיני, ספורט המשלב סקי ומזחלת:
הגולש קשור בחבל אל הצוות שלו, המורכב מכלב אחד עד שלושה בממוצע, המושכים במזחלת דמוית-סירה. לשם כך, מעדיפים הסקנדינבים להשתמש בכלבי ציד (בראק פוינטר, פוינטר, סטר), מכיוון שהם מהירים יותר במרחקים קצרים (7-12 ק"מ) ונפשית מתאימים יותר למאמץ יחיד.

סקי אלפיני ומזחלת נחשבים כיום כענף העיקרי בספורט הכלבים. תחת חסותם של הפדרציות, הגיע הספורט להישגים בינלאומיים

תמונות