לחיות עם הכלב שלך

הדפס
תזונה

לכל כלב התזונה האישית שלו

לכלב אין את אותם צרכים תזונתיים כמו לאדם. לכן, אין זה טוב לגביו "לאכול כמו בעליו". המנה היומית שלו צריכה להכיל, באופן מאוזן, את כל המרכיבים התזונתיים ההכרחיים לבריאותו, תוך לקיחה בחשבון של המאפיינים הייחודיים שלו: גזע, גודל, גיל, פעילות גופנית. האיזון שמנסה לכלול את צרכיה הייחודיים של כל חיה הוא המטרה של התזונה הבריאותית.

בניגוד לאדם האוכל הכול ושגופו הסתגל למזונות שונים כגון בשר, ירקות ופירות, פלורת המעיים של הכלב פי 1000 פחות צפופה. משום כך, בין יתר הסיבות, תהיה זו טעות להסיק כי הכלב יכול לאכול כמו האדם.

בשעה שתזונת הכלב חייבת למלא את כל צרכיו, ללא שום מחסור או עודף, להבטיח שיהיה בכושר ומלא אנרגיה לאורך כל חייו, הרי שמזון בריאותי המותאם לכל צרכיו בהתאם לגודלו, גילו, מצבו הגופני (שלם או מעוקר/מסורס) ופעילותו הגופנית, אבל מותאם גם לרגישויות המאפיינות את כל סוגי הכלבים.
קיימים כמעט 400 גזעים במגוון רחב

בהתאם לגודלו

שיעור השוני בין המשקל והגודל של הגזעים השונים הוא אחד הגדולים בכל ממלכת החיות. הפער נע מהצ'יוואווה שמשקלו 1 קילוגרם ועד לסן ברנרד שמשקלו 100 קילוגרם או יותר, כלומר יחס 1:100. פער זה מתאפיין בשוני במבנה, בפיסיולוגיה, בחילוף החומרים ובהתנהגות, ובהתאם לכך גם בבריאות ובתזונה. לכן, ככל שהכלב הבוגר שוקל יותר, כך יצרוך פחות אנרגיה לכל קילוגרם. לכן, כלב מזן קטן צריך לקבל מזון בעל אנרגיה גבוהה וריכוז שומן גבוה יותר, יותר מאשר כלב מגזע בינוני. אצל כלבים מגזע גדול, העלייה באנרגיה מאפשרת להוריד את נפח הארוחה ובכך לפצות על יכולת עיכול מוגבלת. ריכוז אנרגטי גבוה מציין גם עליה בריכוז חלבון, מינרלים וויטמינים. באשר לצורת כופתיות המזון והמרקם שלהן, יש צורך להתאימן לגודל, לצורה ולעוצמתן של הלסתות, ללא בזבוז מזון, ולעידוד הלעיסה.

בהתאם לפעילותו הגופנית

לכלב עבודה, כגון כלב ציד או כלב הצלה, אין את אותם צרכים תזונתיים כמו לכלב החי בעיר והיוצא לטיול ברצועה פעמיים ביום. למעשה, אפילו באותו גזע נמצא שוני בין אלוף עובד ואלוף יופי. אין זה קשור לאופנה אלא למיומנות.

נקבה המצפה לגורים זקוקה ליותר חלבון, אנרגיה ומינרלים החל מהשבוע השישי להריון. לאחר מכן, ההנקה גורמת לעליה ניכרת בדרישות התזונתיות שלה עקב עושרו העצום של החלב והכמויות הנדרשות. כלבה במשקל 25 קילוגרם שהמליטה שישה גורים תגיע למקסימום יצור חלב, כלומר 2 ליטר ביום, כאשר גוריה יהיו בגיל שלושה שבועות בערך. רק תזונה ייחודית תוכל לספק את צרכיה.

בהתאם לאורח חייו

אורח החיים של כלבים מסוימים, במיוחד מגזע קטן, הוא בעיקר עירוני וב"תוך הבית", כלומר חיים בבית. יש לקחת בחשבון סיכון של יתר משקל בכלבים אלה. אין להם הרבה הזדמנות להוציא אנרגיה והיחסים עם בעליהם מאוד קרובים. בעל הכלב נוטה ל"פנק" את כלבו כל היום ועלול לגרום לחוסר איזון תזונתי. מזון בריאות המותאם לכלבי מיני החיים בבית והמספק להם את הכמויות המומלצות מאפשר למנוע סיכון זה ולשמור על משקל תקין. באשר לפרס אוכל, יש להפסיק עם זה, מלבד אם הדבר תואם את צרכי המזון ומשוקלל במנת המזון היומית.

בהתאם לגילו

לפני שיחשב לכלב זקן, הכלב מגיע לגיל בגרות, כאשר סימני ההזדקנות עדיין אינם ניכרים. אפשר ללוות את התבגרותו בתזונת אנטי-אייג'ינג שתסייע לו לשמור על חיוניותו ולהילחם בתופעות של הזדקנות התאים.

כשהכלב עובר את 75-80% מתוחלת חייו, הוא יכול אז באמת להיחשב ככלב זקן. למזון בריאותי יש תפקיד מונע במקרים רבים של מחלות כרוניות המאפיינות זקנה, או מאפשר האטה של סימפטומים של מחלה. ויטמין E ו-C, טאורין, לוטאין ובטא קרוטן תומכים בהגנות הטבעיות של הכלב הזקן כאשר הם ניתנים בכמויות הנכונות. חומצות השומן החיוניות הקיימות בשמן דגים (אומגה 3) ובוראג' (אומגה 6) תורמים לבריאות העור והפרווה.

כלבים זקנים אינם מהווים קבוצה הומוגנית. התזונה של כלב זקן בבריאות טובה שונה מזו של כלב זקן וחולה. בדיקות וטרינריות שגרתיות הינן הכרחיות. מטרתן לעקוב אחר מחסור בספיקת הכליות, תפקוד הלב ועוד, מוקדם ככל
האפשר.