רכיבים מזינים אחרים

הדפס

ערך מוסף אמיתי

כיום, לכמה מזונות יש מטרות שאפתניות יותר מאשר רק מילוי הצרכים התזונתיים ומניעת עודפים וחוסרים. במונחים של מזון בריאות, כדאי לבחון את הרכיבים המזינים שנבחרו בקפידה כדי לתת ערך מוסף במניעת מחלות, בהאטת תהליכי ניוון כמו הזדקנות, או פשוט על מנת לשפר את איכות החיים של החיה.

משתמשים לעיתים במונחים "תזונת מרפא" ו"תזונה בריאותית" בקשר לרכיבים תזונתיים שאינם חיוניים אבל עשויים לשפר את איכות החיים.

הקבוצה ההטרוגנית ביותר, אשר מתרחבת כל הזמן ככל שהידע בתזונה גדל, מכילה חומרים שונים כנוגדי חמצון הנלחמים ברדיקלים החופשיים, חומרים המגנים על המפרקים, מיצוי צמחי המגן על העור, חיידקים לאיזון הפלורה במעיים ועוד.

הרשימה ארוכה מאוד, אבל אנו בחרנו רק כמה דוגמאות עיקריות.

למרכיבים אלה השפעות קצרות-טווח וארוכות-טווח. במטרות קצרות-הטווח נמצא את השיפור בתפקוד הגוף או בהפחתה של תופעות לא נעימות, כגון כאב במפרקים, גירוי עור או הפרעות בעיכול. במטרות ארוכות-הטווח, נמצא את הגנת הגוף מפני התקפות חיצוניות וצמצום השפעתו של תהליך ההזדקנות על איברים מסויימים.
מרכיבים אלה עובדים על גוף החיה ומוחה – יכולותיה הקוגניטיביות. אספקת נוגדי-חמצון החל מגיל צעיר, למשל, מסייעת להילחם נגד התפתחות קטרקט בכלב מזדקן וכן נאבקת בבעיות התנהגות הקשורות לאובדן כישורים בהזדקנות. מחקרים רבים בבני אדם הוכיחו את היעילות של מתן חומרים נוגדי-חמצון במניעה של מחלות עצביות, כגון הפרקינסון והאלצהיימר.